KORGAN KİTABI


KORGAN KİTABI

 

‘‘ KORGAN Tarihi Coğrafyasının Alt Yapısı ’’

 

Mustafa BOLGI’nın belgelere dayalı titiz bir araştırmayla yazdığı ‘‘ KORGAN Tarihi Coğrafyasının Alt Yapısı ’’ adlı kitab elime geçeli onbeş gün kadar oldu.

 

Kitabı ve kaynaklarını inceledim. Çok ilginç, ilginç olduğu kadar heyecan verici bilgiler buldum. Korgan’nın ismi ve tarihi önemli olduğu kadar Korganlı vatandaşlarımızın soyları ile ilgili araştırmaları daha heyecan verici buldum.

 

Kim kimin sülâlesinden gelmiştir, kim kimin soyundan çoğalmıştır, kim kimlerle akrabadır bilgileri bana heyecan verdi. Kendi sülâlemi inceledim; soy adlarımız değişik olan ne kadar da akrabamızın olduğunu anladım! Hiç ummadığım, hiç ilgilenmediğim bir çok kabilenin akrabamız olduğu gerçekten ilginç! Buna gerçekten çok sevindim!

 

Kitabın yazarı Mustafa BOLGI’ya soyları ve sülâleleri nasıl tesbit ettiğini sorduğumda Nüfus Müdürlüklerindeki kayıtları incelediğini ve bu konuda yetkililerden de yardım aldığını söylediğinde böyle çok zor bir işi başardığından takdir ettim! Bu tesbitler gerçekten çok zordur.

 

Kitabın önemli bir yanı da hurâfeye yer vermeyerek inanç sapması yapmamasıdır.

 

Kitabın, belgelerlere dayalı daha bir çok özelliğinin yanında herkesin daha iyi anlaması için HER KORGANLI’NIN OKUMASI VE EVİNDE BULUNDURMASI GEREKEN BİR KİTAP olduğu kanâatına vardım.


Devamını oku...


SONBAHAR YAĞMURLARI BAŞLADI 2014


SONBAHAR YAĞMURLARI BAŞLADI 2014

 

Bu yaz Korgan'da kuraklık vardı, susuzluk vardı.

 

Ekim Ayı gireli beri her gün kimi zaman hafif, kimi zaman yoğun yağdı. Hafif yağmurlar bir-iki saat, yoğun yağmurlar 20-30 dakika sürdü. Havalar iyice soğumaya başladı.

 

Sular henüz beklenen seviyeye ulaşmasa da, yeşillik artmaya başladı. Böyle devam ederse, sular da beklenen seviyeye ulaşacağa benziyor.

 

Susuzluk yüzünden Büyük Şehir olduğuna sevinemeyen, önceki zamanlarda susuzluk çekmeyen Korganlılar suların beklenen seviyeye ulaşmasıyla belki bu kırgınlıkların yerini sevinç alacaktır.

 

Görüntüler, Yenipınar Mahalle’den karşılara bakılarak çekilmiştir. 17 Ekim 2014

Görüntüleri Tıkla ve İzle


Devamını oku...


SONBAHAR ORTALARI YÜKSEKLER SANKİ RÜYA GİBİ


SONBAHAR ORTALARI YÜKSEKLER SANKİ RÜYA GİBİ

 

Bugün (11 Ekim 2014) Turnalık Yaylası, Yalman ve Çayırkent Yaylası’ndan çektiğimiz bu görüntüler çıplak gözle bakıldığında Sonbahar Ortaları Yüksekler Sanki Rüya Gibi muhteşem manzaralar sunuyordu.

 

Korgan’ı izleyenleri, özleyenleri bu rüyaya ortak yapmak için görüntüleri kayda aldık. Video görüntüleri her ne kadar çıplak gözle bakıldığı gibi muhteşem olmasa da yine Korgan’ın güzel yönleri hakkında bilgi sunuyor.

Görüntüleri Tıkla ve İzle


Devamını oku...


''NİYE ÖÖÖLE YAPMİİİCAAA MUŞUG?''


‘‘NİYE ÖÖÖLE YAPMİİİCAAA MUŞUG?’’

 

Yukarıdaki başlığı iki yıl önce kadardı galiba duyduğum. Korgan’da bir markette 5-6 kadar kadın alış-veriş yapıyordu.

 

Başlıktaki konuşma şekli aynen yazdığım gibiydi. Bir kadın böyle konuşurken bir de elini göbeğinin üstüne veya kalçasının üzerine koyarak konuşursa, nasıl bir zihniyete, nasıl bir ahlaka, nasıl bir kültüre ve eğitime sahip olduğunu bir düşünün!

 

Tesbitlerime göre böyle tip kadınların kocaları bunlardan da berbat!!!

 

Market sahibi ile kadının konuşmasından bir kız anası ve kızının düğünü olduğunu; bütün masrafların damat tarafına yüklendiğini yani damadın evine incir ağacı diktiklerini anladım.

 

Böyle yapmanın doğru olmadığını, damadın borc altında ezileceğini, borc ödemek için düğünden sonra hemen gurbete gideceğini, gelinin yalnız kalacağını ve sıkıntılar çekeceğini, böyle bir adetin yuva kurmak değil, yuva yıkmak olduğunu, evliliğin kolay olanının makbul olduğunu, kendi kızına değer vermesi gerektiğini, kızına baba evinden bir-iki lokmalık yiyeceği hor görmemesini, her şeyi damat tarafına yüklemekle kıza değer verilmediği anlaşılıyor, neden böyle yaptıklarını söylediğimde sert bir ifade ile elini kalçasının üzerine koyarak ‘‘NİYE ÖÖÖLE YAPMİİİCAAA MUŞUG?’’ dedi!

 

Maalesef, Korgan’ın kırsal alanlarında, özellikle eğitimsiz-kültürsüz, kibirli fakir ailelerin kızlarını satışı, evet satışı böyledir. Yani kızlar gelir kapısı, para kazanma kapısıdır.

 

Eli ya göbeğinin üstünde, ya da kalçasının üstünde ‘‘NİYE ÖÖÖLE YAPMİİİCAAA MUŞUG?’’ biçimdeki davranış şekli sanırım bunların nasıl bir aile olduklarını anlatmaya yetiyor.

 

Erkeklerle konuşurken eli göbek veya kalça üstüne koymak göbek ve kalça okşatmaya davet mi acaba?

 

İslam’dan önceki Cahiliyye Çağı’nda kız çocukları utanç vesilesi sayılarak diri olarak öldürülürdü; ‘‘NİYE ÖÖÖLE YAPMİİİCAAA MUŞUG?’’ zihniyetine sahip günümüz aile tipleri daha da ileri giderek damat tarafının ocağına incir ağacı dikiyor ve bu şekilde hem kızını, hem damadını öldürüyor!

 

OCAĞA İNCİR AĞACI DİKTİRMEKTENSE, ÖMÜR BOYU BORÇ ALTINDA EZİLEREK AZAP ÇEKMEKTENSE; ERKEKLERİN SEVDİĞİ KIZLARI GÜVENCE VEREREK KAÇIRMASI VEYA KIZLARIN SEVDİĞİ ERKEĞE GÜVENCE ALARAK KAÇMASI EN

Devamını oku...


KURBAN BAYRAMI VE HAVALARKURBAN BAYRAMI VE HAVALAR

 

Kurban Bayramı’nda havalar soğuk ve yağmurlu geçiyor. Havaların soğuması ve yağmur yağmasıyla sobalar yanmaya başladı.

 

Bayram tatili dolayısıyla Korgan gurbetçilerle doldu, taştı, çoğu zaman trafik tıkandı. Bazı saygısız sürücüler yolu kendilerinin sanarak izdihama sebep oldu. Bu izdihama bir de ölüm makinesi Gırgırların yarış yapması da ise ayrı bir sıkıntı. Elimde öyle görüntüler vardı ki, yetkililere verseydim, çok ceza alan olurdu. Bu saygısız sürücüler yaptıkları saygısızlığın yanısıra bir de çok dik kafalı oluyor. 07 Ekim 2014

Görüntüleri Tıkla ve İzle


Devamını oku...


korgan.web.tr korgan.web.tr - Korgan Belediyesi 2012 Yayla Şenlikleri Mehter'le Başladı Sayın Ziyaretçiler...Web Sitemize Hoş Geldiniz...Sitedeki Yazılar ve Resimler İzinsiz Yayınlanamaz...

23 Nisan 2010 Seyirciler

Anasayfa arrow Korgan Haberleri arrow Korgan Belediyesi 2012 Yayla Şenlikleri Mehter'le Başladı
Korgan Belediyesi 2012 Yayla Şenlikleri Mehter'le Başladı Yazdır e-Posta
Yazan HİMAMOĞLU   
Cumartesi, 16 Haziran 2012

Korgan Belediyesi 2012 Yayla Şenlikleri Mehter’le Başladı

 

Bir önceki haberde içeriğini anlattığımız 2012 Yayla Şenlilkeri’nin açılışı Ordu Müftülüğü’nün Mehter Takımı gösterileri ile başladı.

 

2012 Yayla Şenlikleri’nin açılışını yapmak üzere Korgan’a gelen Mehter Takımı, Korgan Şehitler Anıtı Meydanı’nda söylediği Mehter Marşları ile Korganlılar’a manevî duygular yaşatarak Ecdâd’ı hatırlattı

Gösterileri  Tıkla ve İzle

Son Güncelleme ( Cumartesi, 16 Haziran 2012 )
 
< Önceki   Sonraki >

Çorak Mah

Ziyaretçi Sayısı


((Site Yönetimi ve İletişim:::E-Mail:sshimamoglu@hotmail.com::: Tel:05365421730:::Hukuk Danışmanı:::Avukat Erdal ÜÇKUŞ:::Tel:05334763560))
© 2014 korgan.web.tr